RSS

…a zbudou vám jen oči pro pláč.

02 pro

Bora DjordjevicMiluju muziku a mám slečnu z Chorvatska. Zajímá mě tedy i jejich muzika a kultura. O válce, které se v Chorvatsku říká „domovinski rat“, tedy vlastenecká válka, si můžete myslet cokoli nebo o ní nevědět zhola nic. Následující dva songy z YouTube jsou však zajímavou sondou do duší několika muzikantů z válečné doby. Samozřejmě netvrdím, že reprezentují chorvatskou či srbskou povahu, ale určitou vypovídající hodnotu bez pochyby mají.

Jura Stublić je chorvatský muzikant narozený v bosenském Sarajevu. Reprezentoval v Chorvatsku v 80. letech velmi rozšířený žánr new wave, který Jugoslávcům můžeme při vší úctě k české hudbě závidět – kapely jako Boa v pravdě neměly v socialistickém bloku konkurenci. Stublić  je v celém regionu známý zejména pro píseň „E moj druže Beogradski“ (Můj příteli z Bělehradu) z raných 90. let se silným protiválečným poselstvím. Pro pořádek uvádím, že chorvatské hudbě spojené s válkou často nechybí ani výrazně otravnější patos, stejně jako to, že existují i umělci, kteří si na nacionalistických písních udělali jméno – nejznámějším z nich je Marko Perković řečený Thompson, který představuje takovou chorvatskou obdobu Daniela Landy včetně písní o národní historii a koncertů pro desetitisíce posluchačů. To však teď není důležité, pojďme k věci, tedy na song:

V písni se zpívá „Můj příteli ze Záhřebu, setkáme se na odlišných březích Sávy, ale ty mě již nepoznáš a budeš po mě střílet. Já tě nechám vystřelit prvního, druzí ti snad odpustí a třetím možná budu chybět.“ Osobně mi to dost připomíná skladbu Jaromíra Nohavici „Krajina po bitvě“.

Bývalá yugo-rocková kapela srbského původu Riblja Čorba na to konto natočila Stublićovi odpověď, v níž však rozhodně nevyužila příležitosti podporovat národní smíření na úrovni normálních lidí tam, kde politika selhala.

Kapela se na záznamu za hlasité podpory tisíců fanoušků odívá do úboru srbských fašistů a prozpěvuje: „Super kočky ze Záhřeba, se všemi jsme si pohráli jako s hračkami, můj příteli ze Záhřebu, ano, mluvím o mrdačce. No, můj kámo ze Záhřebu, jsme to my, kdo vás přišli oloupit, okrademe vás a vám zbudou jen oči pro pláč.“ V závěrečném verši se nepřímo přihlásí k etnické likvidaci všech Chorvatů, následkem čehož ztratila skupina řadu fanoušků v Chorvatsku i Bosně a Hercegovině. Je vůbec možné něco takového předvést veřejně a nepropadnout se na místě hanbou?

Reklamy
 
 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: